Bakan Kurum: Deprem bölgesinde 42 bin konutun temelini attık

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum Candaş Tolga Işık’ın ‘Az Önce Konuştum’ programında gündeme ilişkin merak edilenleri yanıtlıyor. Bakan Kurum’un açıklamalar özetle şöyle:

6 Şubat sabahı bütün Türkiye derin bir acıyla uyandı. Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkisi altında alan ve 14 milyonu etkileyen asrın en büyük felaketiyle karşı karşıya kaldık. Her afette olduğu gibi vatandaşımızın yanındaydık. Depremden 2 saat sonra bölgeye gittik. Biz gittiğimizde arama kurtarma çalışmaları başlamıştı. O gün hava şartları çok kötüydü. Karayolu güzergahı yer yer çökmeler, kaymalar, kaya düşmeleri nedeniyle kısıtlı şartlarda imkan verebiliyordu.

11 ilimizde 270 bin personelle çalışmalar yapıldı. Devletimiz her türlü imkanıyla oradaydı. 5 milyon 835 bin bağımsız bölüm incelendi. Bina olarak 2 milyon 150 bin binada inceleme yapıldı. 876 bin 125 bağımsız bölümün ağır hasarlı, yıkık, acil yıkılacak ve orta hasarlı olduğunu tespit ettik. En büyük yıkım Hatay ilimizde. 1 trilyon 600 milyar lira konut alakalı zarar söz konusu.

KALICI KONUTLAR 11 İLDE EŞ ZAMANLI BAŞLADI

Kalıcı konutların yapımı için 11 ilimizde eş zamanlı çalışmalar başladı. Depremin üzerinden 2 ay geçti, biz eş zamanlı çalışıyoruz. 78 bin konutumuzun sözleşmesini imzaladık. Bugün itibariyle 42 bin konutumuzun temelini attık. Ayın 13’ün sayın Cumhurbaşkanımız Malatya’ya teşrif edecekler.

‘143 BİN TOKİ KONUTUMUZ DİMDİK AYAKTAYDI’

Bu depremde 143 bin TOKİ konutumuz dimdik ayaktaydı. TOKİ’miz burada çok önemli bir sınav verdi. Kısmen hasar oldu ama hiçbir binamız yıkılmadı. Bu binalarda yaşayan 600 bin insanımızın burnu bile kanamadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir