Bu Sefer Bir Bitcoin Borsası SEC’e Dava Açtı!

Önde gelen Bitcoin ve altcoin borsası Coinbase, 24 Nisan’da ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) karşı bir dava açtı. Borsa, düzenleyiciyi kriptolar için kural konulmasına yönelik önceki talebine yanıt vermeye zorlamayı planlıyor. Bu amaçla yasal işlem başlattı. İşte detaylar…

Bitcoin ve altcoin borsası Coinbase’den SEC’e dava

Coinbase, 24 Nisan’da ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) karşı harekete geçti. Borsa, kurumu daha önceki kural talebine yanıt vermeye zorlamak için yasal işlem başlattı. Temmuz 2022’de Coinbase, SEC’den kripto sektöründeki şirketler için rehberlik geliştirmek üzere kural koyma sürecini kullanmasını isteyen bir dilekçe hazırladı. Mevcut belgeler SEC’i dilekçeye uymaya zorlamıyor. Aksine, dava başarılı olursa, SEC’i dilekçeyi kabul etmeye veya reddetmeye zorlamayı planlıyor.

Coinbase, SEC’in dilekçelere makul bir süre içinde yanıt vermesi gerektiğini söyledi. Borsa, SEC’in muhtemelen talebini reddetmeye karar verdiğini öne sürdü. Ancak düzenleyicinin konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadığını söyledi. Mevcut yasal işlem dolaylı olarak Coinbase’in Mart ayında SEC’den aldığı Wells bildirimi ile ilgili oldu. Bu bildirim, SEC’in yakında Coinbase’e karşı suç duyurusunda bulunabileceğinin bir işareti. Coinbase, ilerlemeye karar verirse SEC ile mahkemede savaşmayı planlıyor.

Coinbase’e göre, halkın (veya Coinbase’in kendisinin) belirli SEC politikalarına itiraz edebilmesi için SEC’in konuyla ilgili bir açıklama yapması gerekiyor. Bu nedenle Coinbase, cevabı “hayır” olsa bile SEC’in dilekçesine cevap vermesine ihtiyaç duyuyor. Bu da kripto para düzenlemelerine yönelik bir cevabın gelmesini sağlayabilir.

Coinbase, SEC ve Kongre ile görüştü

Coinbase CEO’su Brian Armstrong, kendisinin ve personelinin SEC ile görüştüğünü ayrıca tweetledi. Ardından Coinbase’in kripto paralara yönelik net bir kural oluşturulması için bastırmaya devam edeceğini söyledi. Armstrong ve ekibi, SEC’in aşırılığı da dahil olmak üzere ilgili konuları görüşmek üzere Kongre üyeleriyle de bir araya geldi. Coinbase, son zamanlarda SEC tarafından hedef alınan birçok kripto firmasından biri. Diğerleri arasında Kraken, Bittrex ve Ripple yer alıyor. Geçtiğimiz hafta Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçileri SEC Başkanı Gary Gensler’i, eleştirdi. Eleştirilerin merkezinde kurumunun kripto para sektörüne yönelik sert tutumu yer alıyordu.

Sonuç olarak Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Temmuz 2022’de Coinbase, SEC’ten kripto sektöründeki şirketler için rehberlik geliştirmek üzere kural koyma sürecini kullanmasını isteyen bir dilekçe hazırlamıştı. Bununla birlikte, mevcut yasal işlem SEC’i doğrudan dilekçeye uymaya zorlamıyor. Ancak düzenleyiciyi dilekçeyi kabul etmeye veya reddetmeye zorlamayı amaçlıyor. Coinbase, SEC’i yanıt vermek için makul olmayan uzun bir süre kullanmakla suçladı ve düzenleyicinin muhtemelen talebini reddedeceğine inanıyor. Borsa, Mart ayında aldığı ve düzenleyicinin firmaya karşı suçlamalarda bulunabileceğini belirten bir Wells bildiriminin ardından SEC’e karşı yasal bir savaş için hazırlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir