Adliye sorunu devam eden Malatya’da avukatlar eylem yaptı

6 Şubat’taki Kahramanmaraş merkezli depremlerde binası ağır hasar alan ve yıkılan Malatya Adliyesi’nin hizmetlerini yedi ayrı binada sürdürmesine tepki gösteren Malatya Barosu avukatları, eylem yaptı.

Avukatlar, ‘Bölünmüş ve parçalanmış adliyelere son’ afişi ile TÜİK binasından Cumhuriyet Başsavcılığı binasına kadar yürüdü. Avukatların eylemine Türkiye Barolar Birliği Başkanı Erinç Sağkan da katıldı.

AVUKATLARIN YAŞADIĞI BU ÇİLEYE SON VERİLMELİDİR”

Yargılama faaliyetlerinin tekrar başlamasıyla Malatya Barosu’nun ilk günden itibaren yurttaşların adalete erişim sorunu olan adliye sorununa defalarca dikkat çektiğini belirten TBB Başkanı Erinç Sağkan, şunları söyledi;

*Daha önceden de ihtiyaç bulunan yeni bir adliyenin inşaat süreci hızlı bir şekilde ilerletilirken, geçiş sürecinin de mağduriyete son verecek yöntemleri ilgili makamlara iletmiştir. Adalete erişim hakkı dediğimiz hak, bizlerin genelde kadınlar, çocuklar, yaşlılar ya da engelli bireyler için kullandığımız bir kelimedir, ancak bugün adalete erişim hakkı, Malatya’da avukatlar için mesleki bir sorun haline geldiği gibi tüm Malatyalıların temel adalete erişim hakkı sorununa dönüşmüştür.

*Bölünmüş adliye sorunu, sadece avukatın mesleki bir sorunu değildir. Bölünmüş adliye sorunu en çok da yurttaşların, Malatyalıların adalete erişim sorunudur. Bu şartlarda adaletin tecellisini, adil bir yargılanmanın hayata geçmesini maalesef beklemek mümkün değil. Kışın ağırlaşacak hava şartlarına göre yurttaşlara ve avukatlara bu ortamın reva görülmesi kabul edilebilir bir durum değil, bunun çok ağır sonuçları olabilir.

*Yapım ihalesinin sonuçlandığını bildiğimiz yeni adliye sürecinin Malatya’nın kendine özgü durumu göz önüne alınarak ivedilikle inşaatı başlatılmalı ve Malatya’ya yakışan bir adliyenin hayata geçirilmesi için adımlar atılmalıdır. Bu geçiş sürecinde yedi ayrı bölüme ayrılan adliye sorununa geçicide olsa bir çözüm bulunarak Malatya’da hem avukatların hem de yurttaşların yaşadığı çileye son verilmelidir.

ADLİYE BİNALARINA İLİŞKİN ÖZENSİZ KARARLAR ALINDI”

Adliyenin yıkılmasından sonra avukatlar, yargı mensupları, adliye personeli ve vatandaşlar düşünülmeden adliye binalarına ilişkin özensiz kararlar alındığını belirten Malatya Barosu Başkanı Onur Demez, “Adalete erişim hakkını fiili olarak kısıtlayan, adil yargılanma hakkına ve adalet arayışına ket vuran bu kararlarla birlikte yargısal işlemler ilimizde yedi ayrı ek binada hizmet vermektedir. Hakim ve savcı odaları, mahkeme kalemleri duruşma salonlarına çevrilmiştir. Meslektaşlarımızın ayakta beklediği, dosyalarını dahi koyacak yer bulamadıkları bu salonlarda yapılan savunmaların, verilen beyanların bırakın hakim ve savcılara ulaşmasını, zabıtlara dahi geçmediğine maalesef şahit olmaktayız. Avukatlar için adliyeye varmak can pazarına dönüşmektedir. Söz konusu noktalara ışık, kavşak ve üst geçit konulmalıdır. Alternatif çözüm yolları ivedi olarak ele alınmalı, merkezde kullanılmayan ya da verilen hizmete büyük gelen binaların adliyeye tahsisi sağlanmalıdır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir