Alienware CES 2024’te görücüye çıkan Alienware laptop ve aksesuarlarıyla çığır açmaya hazırlanıyor

Alienware dizüstü bilgisayarları ve çevre birimlerini tanıtarak yeni alanlara giriyor. Oyun topluluğundan ilham alan bu ürünler, rekabet etmek, oyun deneyimi yaşamak ya da sosyalleşmek isteyen her tür oyuncuya hitap edecek şekilde geliştirildi.

Yeniden tasarlanan Alienware m16 R2, ultra premium x16 R2 ve performans devi m18 R2 olmak üzere üç yeni oyun dizüstü bilgisayarı görücüye çıktı. 100’den fazla e-spor sporcusu ile iş birliği içinde geliştirilen yeni Alienware Pro Kablosuz Klavye ve Pro Kablosuz Mouse ile de yeni bir alana giriş yaptı.

 

Alienware m16 R2, hayatın her alanına uyum sağlayacak bir performans sunuyor

Alienware yeniden tasarladığı oyun dizüstü bilgisayarı olan m16 R2 ile sevilen Alienware özelliklerini korurken performans, esneklik ve taşınabilirliğe öncelik veriyor.  Bu kapsamda Cryo-tech soğutması daha kompakt bir tasarım içinde daha verimli olacak şekilde geliştirilerek m16 R2 yeniden tasarlandı. Bu sayede bir önceki modele kıyasla hava akışı verimliliğinde yüzde 43’lük bir artış sağlandı. Bu termal iyileştirmeler sayesinde m16 R2 yoğun oyun seansları sırasında bile serin kalabiliyor. Ayrıca, termal rafın kaldırılmasıyla dizüstü bilgisayarın derinliği azalıyor ve önceki nesle kıyasla yüzde 15 daha az yer kaplıyor.

m16 R2 sadece daha kompakt bir tasarım sunmakla kalmıyor, aynı zamanda dizüstü bilgisayarın arka kenarına yerleştirilmiş ince ama sağlam 180 derecelik bir menteşe ile elde edilen daha geniş bir avuç içi dayanağı ve dokunmatik yüzeye de sahip. Yeni bir kısayol tuşu ile m16 R2 artık çevresine kolaylıkla uyum sağlayabiliyor. F2 kısayol tuşuna basit bir dokunuş, klavye arka aydınlatmasını beyaza dönüştürüyor, diğer tüm AlienFX aydınlatma bölgelerini devre dışı bırakıyor ve performans modunu “sessize” çevirerek fan gürültüsünü etkili bir şekilde azaltıyor.

m16 R2, Dolby Atmos desteği ile sürükleyiciliği yeni bir seviyeye taşıyor ve oyuncularu uzamsal sesle saran yükseltilmiş çift hoparlörlerle her ayak sesinin, patlamanın veya fısıltının üstün derinlik ve gerçekçilikle duyulmasını sağlıyor. 16:10 en boy oranına sahip QHD+, 240Hz ekranda görüntülenen kusursuz oyun, keskin ayrıntılar ve zengin, doğru renklerle muhteşem bir görsel deneyim sunuyor.

 

m16 R2’ye kazandırılan diğer önemli iyileştirmelerse şöyle:

 • Arkadaki termal raftan kurtularak daha küçük ayak izi ile yeniden tasarlanan m16 R2, seyahat hâlindeyken sırt çantasına rahatça sığıyor.
 • Gizli Mod Kısayol Tuşu ile donatıldığından kullanıcılar, RGB aydınlatmanın dikkat dağıtıcılığını ortadan kaldırarak hızlı bir şekilde karanlık moda geçebiliyor.
 • CPU ve GPU arasındaki güç dengesini optimize etmek için akıllı güç değişimi sağlayan NVIDIA Advanced Optimus özellikli 90 Whr’lik büyük pil, en yakın prizi bulma ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Ayrıca şarj gerektiğinde m16 R2, Express Charge 2.0 ile sadece 35 dakikada yüzde 80 pil kapasitesine ulaşabiliyor.
 • Intel® Core™ Ultra H Serisi işlemciler verimli güç sağlarken NVIDIA® GeForce RTX™ 40 Serisi mobil GPU’lar hem modern oyunları yüksek kare hızlarında hem de zorlu yapay zekâ iş yüklerini kolaylıkla çalıştırabilecek yeterli performansı sunuyor.

 

Alienware x16 R2: Alienware’in en üstün oyun dizüstü bilgisayarı daha üstün hâle getirildi

Geçtiğimiz yıl, Alienware’in tamamen metal ince kasası, altı hoparlörlü kurulumu, 100 mikro LED’li arka aydınlatması ve RGB aydınlatmalı dokunmatik yüzeyi ile en gelişmiş oyun dizüstü bilgisayarı piyasaya sürülmüştü. Geliştirilmiş Alienware x16 R2, daha hızlı performans, daha iyi soğutma ve geleceğe daha hazır olma özellikleriyle konumunu daha da güçlendiriyor. Bu yeni model yine aynı çarpıcı tasarıma sahip, ancak içinde bazı yükseltmeler barındırıyor. Üstün performans için tasarlanan x16 R2, en yeni Intel® Core™ Ultra işlemci teknolojisi üzerindeki 12 fazlı voltaj düzenleme sistemiyle 175W’a kadar özel grafik gücü tahsis edebiliyor. NVIDIA® GeForce RTX™ 4090 Dizüstü Bilgisayar GPU’ları ile birleştiğinde, toplam 220W’lık bir paket gücü elde ederek en zorlu oyunlar için bile optimum performans sağlıyor ve kullanıcılara en son ve en iyi teknolojiye sahip olmanın güvenini yaşatıyor.

 

x16 R2’ye kazandırılar diğer iyileştirmelerse şöyle: 

 • Buhar Odası teknolojisi ve CPU ve GPU üzerindeki Element 31 termal arayüzümüz ile şimdiye kadarki en gelişmiş Alienware Cryo-tech soğutma çözümü
 • 240Hz ekran ile herkes için daha hızlı görseller. Ayrıca Dolby Vision ile ultra canlı görüntü, ComfortView Plus mavi ışık filtreleme ve gelişmiş bir oyun deneyimi için akıcı oyun içi hareket sağlamak üzere 3ms tepki süresi gibi premium özelliklere sahip.
 • 7467 MT/sn’ye kadar LP-DDR5X bellek ile tüm Alienware sistemlerindeki en yüksek bellek hızları
 • 8TB’a varan seçeneklerle sevdiğiniz şeyleri daha fazla kaydedebilmeniz için geniş depolama alanı

 

Alienware’in en güçlü dizüstü bilgisayarı daha da güçlendi…

En yeni 14. Nesil Intel Core i9-14900HX işlemci ve NVIDIA® GeForce RTX™ 4090 Dizüstü Bilgisayar GPU’ları ile donatılmış olan Alienware m18 R2, üstün performans, hız aşırtma yetenekleri ve termal kapasitede önemli verimlilik iyileştirmeleri sunuyor. Alienware’in hem CPU hem de GPU’ya uygulanan Element 31 içeren gelişmiş Cryo-tech soğutma çözümü ve havayı daha verimli bir şekilde dışarı atan güncellenmiş buhar odası, bu olağanüstü iyileştirmeleri mümkün kılıyor. Tüm Alienware dizüstü bilgisayarlarda şimdiye kadar görülen en yüksek performans ve depolama kapasitesini (10 TB’a kadar) destekleyen Alienware m18 R2, geleneksel bir savaş istasyonunun kısıtlamaları olmadan üstün performansa öncelik verenler için üretildi.

Alienware tarihinde ilk kez, yeni Alienware Pro Kablosuz Mouse ve Alienware Pro Kablosuz Klavye ile rekabetçi oyun çevre birimleri alanına giriyor. Bu gelişmiş kablosuz ürünler, rekabetçi oyuncuları ve e-spor profesyonellerini memnun etmeye odaklanıyor. 

 

Karşınızda performans ve konfor için hassas şekilde ayarlanmış Alienware Pro Mouse 

Alienware Pro Mouse, 4KHz kablosuz (0,25 ms tepki süresi) ve 8KHz (0,125 ms) kablolu yoklama hızlarıyla günümüzün birçok oyun mouse’unda görülen maksimum 1KHz hızdan önemli bir artış kaydederek kullanıcılara üstünlük sağlıyor. Mouse, profesyonel e-spor sporcularıyla yakın iş birliği içinde çalışan tasarımcılar tarafından tüm tutuş tiplerine (avuç içi, pençe, parmak ucu) ve el boyutlarına uygun yuvarlak, simetrik bir şekil tasarlandı. Ağırlığı 60 gramın altında olacak şekilde ayarlanan mouse, hareketlilik ile stabilite arasında mükemmel bir denge kuran ultra hafif bir his sunuyor. Tasarımda yerleşik bir dongle yuvası da bulunuyor. Optik anahtarlı özel Manyetik Kuvvetli Tuş Plakaları ise barındırdıkları manyetik kuvvet sayesinde   Pro Mouse’un daha hızlı debounce süreleri (anahtarın bir fare tıklamasını kaydetmesi için geçen süre) sunmasını sağlıyor, düğme takılmasını önlüyor ve tıklama hızını artırıyor. Ayrıca Alienware Pro Mouse 650 IPS izleme hızı, 50G hızlanma ve oyun sırasında hassas ve tutarlı izleme için 26.000 DPI’a kadar etkileyici özellikler sağlayan son teknoloji bir sensöre de sahip. 70 milyon tıklamaya kadar dayanıklı olduğundan oyundaki nişancı ve gerçek zamanlı strateji oyuncuları bile kendilerini güvende hissedebiliyor.

 

Diğer önemli özellikler:

 • Pil Ömrü: 4KHz yoklamada 32 saat veya 1KHz yoklamada 120 saat. Beş dakikalık USB-C şarjı 1Khz yoklamada altı saatlik oyun süresi sağlıyor ve LED göstergesi düşük pil durumunu gösteriyor.
 • Katkısız PTFE Ayaklar: Dayanıklı malzemeden üretilen ayaklar son derece pürüzsüz bir his sunuyor.
 • Alüminyum Kaydırma Tekerleği Tasarımı: Üstün kaliteli ve hafif
 • 6 Düğmeli Özelleştirme: DPI ve Profil Değiştirme dâhil olmak üzere kısayol tuşlarını ve makroları eşleştirerek oyun deneyiminizi özelleştirebiliyorsunuz.
 • Çift Bağlantı: 2.4GHz kablosuz veya kablolu bağlantı
 • Pil Tasarruf Modu: Yoklama hızını 4KHz’den 1KHz’e düşürerek Pro Mouse’un dayanıklılığı artırılabiliyor.
 • Sürdürülebilir malzemeler: Yüzde 82 oranında tüketici sonrası geri dönüştürülmüş plastik

 

Uzmanlar için tasarlanan yeni Alienware Pro Kablosuz Klavye ile tanışın. 

Alienware Pro Klavyenin kompakt özel form faktörü (yüzde 75), Counter-Strike 2 gibi rekabetçi oyunlarda özelliklerden ödün vermeden veya gereksiz tuşlara takılmadan yerden tasarruf etmek isteyen oyuncular için oldukça ideal. Alienware Lineer Mekanik Anahtarlar, son derece tatmin edici bir ses ve his sunarken hızlı giriş kaydı sağlayan hassas bir 40g çalıştırma kuvvetine sahip. Ayrıca, Pro Klavye etkileyici bir pil ömrü sunuyor. RGB ile %50 parlaklıkta 72 saat veya 2.4GHz kablosuz bağlantıda RGB kapalıyken 798 saat gibi bir süre, sürekli şarj etmeye gerek kalmadan uzun süreli oyun oynamaya olanak tanıyor. Gövde üzerindeki düşük sürtünmeli POM (polioksimetilen) malzeme, cızırtısız akıcı tuş vuruşları sağlıyor. Yankılanmayı ortadan kaldırmak ve hoş bir derin ton üretmek için iki kat silikon sönümleme kullanılan Pro Klavye, 5 pimli ve 3 pimli anahtarları destekleyecek şekilde tasarlandı. Bu sayede güvenilir anahtar setlerine sahip profesyoneller bunları Alienware Pro klavyeye çalışırken takabiliyor. Bu özellik ile kullanıcılar, anahtarlarının klavye üzerindeki hissini kişiselleştirebiliyor. Klavyenin üst plakası ise piyasada bulunan en sert ve en güçlü uçak alüminyum sınıfı olan 7000 serisi alüminyumdan üretildi. Buna ek olarak, çift vuruşlu PBT tuş başlıkları 100 milyon çalıştırmaya kadar test edildi ve solma direnci sağlamak için boyanmak yerine renkli olarak kalıplandı. Pro Klavyenin alt kısmında, yoğun anlarda kazara kaymayı önlemek için uzun bir silikon şerit ve büyük silikon ayaklar bulunuyor. Ayrıca ayarlanabilir ayaklar, kullanıcıların rahat bir yazma açısı için klavyenin yüksekliğini özelleştirmelerine olanak tanıyor.

 

Diğer önemli özellikler:

 • 72 saat (RGB %50, 2.4GHz) veya 798 saat (RGB kapalı, 2.4GHz) pil ömrü, oyunculara maratonlar sırasında gönül rahatlığıyla oynama imkânı sağlıyor. 
 • 2.4GHz kablosuz, Bluetooth 5.1 ve USB-C kablolu bağlantı seçenekleriyle üç modlu bağlantı. Aynı anda üç Bluetooth cihazına bağlanın ve bir düğmeye dokunarak bunlar arasında sorunsuzca geçiş yapılabiliyor.
 • 1KHz yoklama hızı, hem kablolu hem de 2,4 GHz kablosuz dongle bağlantıları için tutarlı yanıt süreleri sağlıyor.
 • Yüzde 47 oranında tüketici sonrası geri dönüştürülmüş plastik içeren klavyede sürdürülebilir malzemeler kullanıldı. 

 

Alienware Komuta Merkezi ile kontrolün tamamını elinize alın

Geçen yıl, dizüstü bilgisayarının aydınlatması, makroları, akustik profilleri ve çok daha fazlası üzerinde kontrol sahibi olunmasını sağlayan yazılım merkezi Alienware Command Center’ın (AWCC 6.0) yeni bir sürümü piyasaya sürülmüştü. Geçen bu süre zarfında müşteri geri bildirimlerini dikkate alan önemli yükseltmeler ve iyileştirmeler uygulandı. En son sürüm olan AWCC 6.1, yalnızca Gizli Modu sunmakla kalmıyor, aynı zamanda kullanıcılara otomatik özellikleri açma/kapama olanağı sağlıyor, yerleşik bir grafik MUX anahtarı içeriyor ve EA Play ile Xbox Game Pass’i entegre ediyor.

 

Fiyat Bilgisi 

 • Alienware m16 R2 belirli konfigürasyonlarda ~1.649,99 ABD Doları (USD) / ~2.249,99 Kanada Doları (CAD)’dan başlıyor. Ek konfigürasyonlar daha sonra giriş modeliyle birlikte ~1.499 ABD Doları (USD) / ~2.099,99 Kanada Doları (CAD) seviyesinden başlıyor.
 • Alienware x16 R2  ~2.099,99 ABD Doları (USD) / ~2.899,99 Kanada Doları (CAD)’dan başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor 
 • Alienware m18 R2 ~1.899,99 ABD Doları (USD) / ~2.599,99 Kanada Doları (CAD)’dan başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir