Bayraktar: Irak-Ceyhan Boru Hattı bu hafta faaliyete geçecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, ‘6 Şubat Maraş merkezli depremlerde zarar gören’ Irak-Türkiye Petrol Boru Hattı’ndaki bakım çalışmalarının tamamlandığını açıkladı. Bayraktar, hattı bu hafta içinde faaliyete geçireceklerini duyurdu.

Bayraktar “Boru hattı faaliyete geçtikten sonra küresel petrol piyasalarına 500 bin varil petrol tedarik edilebilecek” dedi.

Bakan Bayraktar, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) başkentinde düzenlenen Abu Dabi Uluslararası Petrol Fuarı ve Konferansı’nın açılış oturumunda konuştu.

‘GÜNLÜK 2 MİLYON VARİL PETROL BOĞAZLARDAN GEÇİYOR’

Bayraktar, bugün itibarıyla günlük 2 milyon varil petrolün Türkiye’nin boğazlarından geçtiğini ve yaklaşık 45 yıldır aktif olan Irak-Türkiye Petrol Boru Hattı’nın da günlük 500 bin varil petrol kapasitesine sahip olduğunu söyledi.

Türkiye’nin Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) ile Avrupa’ya önemli miktarda gaz sevk ettiğini vurgulayan Bayraktar, “Bugün itibarıyla Batı Balkan Boru Hattıyla Macaristan, Bulgaristan, Romanya ve Moldova’ya gaz gönderiyoruz. Doğal gazda giderek daha fazla merkez haline geliyoruz” diye konuştu.

1,4 MİLYAR DOLARLIK CEZA SONRASI KAPATILMIŞTI

Uluslararası arbitrasyon mahkemesi (tahkim), Irak merkezi hükümetinin izni olmadan Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin petrol ihraç etmesine izin verdiği gerekçesiyle Türkiye’ye 1,4 milyar dolar tazminat cezası vermiş, Türkiye bunun üzerine 25 Mart’ta Kerkük-Ceyhan hattı üzerinden sevkiyatı durdurmuştu. Sevkiyatın durdurulması, Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’nde bulunan sahalardan dünya piyasalarına petrol ihracatının durmasına yol açmıştı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir