Bilim, ‘Tuvalette Telefon Keyfine’ El Attı: İşte Tehlikesi

ABD’nin en prestijli üniversitelerinden Stanford ve Harvard’da görev yapan bilim insanları, klozette telefona odaklanmış şekilde oturmanın ciddi rahatsızlıklar oluşturabileceğini açıkladı.

ABD’de tuvalette uzun saatler kalan insanlar için dikkat çeken bir araştırma yayınlandı.

Stanford ve Harvard üniversitelerinde gerçekleştirilen çalışmaya göre, klozette telefona odaklanmış şekilde oturmak ciddi rahatsızlıklara neden olabiliyor.

Araştırma ekibinden Dr. Saurabh Sethi, tuvalette telefonla vakit geçirmenin derhal terk edilmesi gereken bir alışkanlık olduğunu vurguladı.

Sethi, “Büyük tuvaletinizi yaparken telefonunuza bakarak tuvalette uzun süre kalmak rektum ve anüsünüz üzerinde baskı ve ağrı yaratabilir. Bu da hemoroid (basur) ve makat çatlağı (anüs fissür) ve rektumun sarkmasına neden olur” ifadelerini kullandı.

Dr. Sethi, tablet ve telefonlarıyla tuvalette zaman geçirenlerin bir diğer yarattığı sağlık sorununun ise bu cihazlar üzerinde bakteri üremesi olduğunu söyledi.

Sethi, “Bu cihazlar bakterilerin oluşması için ideal bir ortam. Ortalama bir akıllı telefon, umumi tuvaletten daha pis olabiliyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir