Bitcoin Ne Zaman Dibe Vuracak? Glassnode İki Senaryo Açıkladı!

Kripto analiz firması Glassnode’un kurucu ortakları, piyasadaki düşüşün ardından Bitcoin (BTC) için iki senaryo hazırladı. Analistler, iki şeyden birinin gerçekleşmesi durumunda bir dibinin oluşabileceğine inanıyor.

Glassnode’a göre Bitcoin için olası iki senaryo

Negentropic adını kullanan Glassnode kurucu ortakları Jan Happel ve Yann Allemann, Bitcoin’in yerel bir dip yapabileceği iki senaryo üzerinde çalıştıklarını söylüyor. Happel ve Allemann’a göre, ilk senaryo Bitcoin’in kademeli olarak 25.000 dolar aralığına düşmesi. İkinci senaryo ise dibe vurmadan önce ciddi bir likidasyon olayına tanık olması. Analistlerin paylaştığı grafiğe göre, BTC’nin Risk Sinyali 100’e ulaştığında, Bitcoin düzeltici bir harekete tanık olacak. Bu bağlamda analistler, şu açıklamayı yapıyor:

Bitcoin Risk Sinyali 100’de. Bu durumda iki olası kısa vadeli senaryo var:

1. 24,800-25,000 dolar aralığına yavaş bir düşüş.

2. Hızlı satın alınan hızlı, agresif fitil.

Her iki durumda da, biri gerçekleştikten kısa bir süre sonra dibe vuracağız. Geçmişte BTC Risk Sinyali 100’e ulaştığında bu iki senaryonun gerçekleştiğini gördük.

Kaynak: Negentropic

BTC çift tepe formasyonunun ardından zayıf görünüyor!”

Rekt Capital takma adlı kripto stratejisti de BTC’ye ağırlık veriyor. Analiste göre, Bitcoin çift tepe formasyonunun ardından zayıf durumda. Analist, “BTC’nin ikili tepenin ilk yarısını oluşturması 91 gün sürdü. İkili tepenin ikinci yarısını oluşturması ise yalnızca 63 gün sürdü. Buradan çıkarılacak sonuç nedir?” diyerek, şu açıklamayı yapıyor:

İlk yarıda fiyat adım adım düşmüş, desteklere saygı göstermiş. Ancak nihayetinde onları kırmış (yeşil kutu). Bu son Bitcoin çöküşü, düşüş yolunda hiçbir desteği umursamadı (turuncu kutu). Hiçbir tepki gösterilmedi. Turuncu kutulu bölge etrafında alım tarafı baskısının ne kadar zayıf olduğunu gösteriyor. Alıcılar düzgün bir şekilde devreye girip fiyat hareketinin seyrini değiştirecek kadar hazır ya da güçlü değil. Mevcut hacim seviyeleri de satıcı baskısının henüz zirveye ulaşmadığını gösteriyor.

Kaynak: Rekt Capital

Bitcoin adresleri kârda: Ne değişti

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, spot ETF başvurularına ilişkin son gelişmeler yatırımcıların beklentilerini yükseltti. Ancak, haberler Temmuz 2023’ten itibaren yalnızca yatay hareketi sürdürdü. Dolayısıyla, SpaceX’in 373 milyon dolar değerindeki Bitcoin varlıklarını satması gibi makroekonomik ve daha geniş finansal piyasa hamleleriyle sarsılması gereken bir duyarlılık söz konusuydu. Sonuç olarak, Glassnode verilerine göre, traderların büyük bir kısmı daha az kârlı hale geldi veya gerçekleşmemiş zararlarla karşılaştı.

Yedi günlük hareketli ortalama açısından baktığımızda, BTC adreslerinin sayısında önemli bir düşüş olduğunu görüyoruz. Veriler, adres sayısının bir ayın en düşük seviyesi olan 32.506.617 adrese gerilediğini gösteriyor.

BTC fiyatında daha fazla düşüş yakın mı?

Lider kripto para biriminin düzeltme aşamasında kalmaya devam edip etmeyeceği merak konusu. Mevcut aralıkta BTC’nin destek seviyeleri 25.000 dolar ve ardından 21.500 dolarda duruyor. Uzmanlara göre bu da traderların short’lama konusunda korku, belirsizlik ve şüphe (FUD) yaşadığı anlamına geliyor. Bununla birlikte, Eylül ayının ilk haftasında spot Bitcoin ETF’leriyle ilgili herhangi bir olumlu haberin, yükseliş ortamını eski haline getirmesi mümkün.

1 Eylül – 6 Eylül 2023 tarihleri arasında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Blackrock ve Wisdomtree gibi çeşitli spot ETF başvurularına ilişkin bir güncelleme ya da karar sunması bekleniyor. Bu, muhtemelen Bitcoin fiyatının Eylül 2023’ün ilk haftasından önce yükselmeyeceği anlamına geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir