Yoksulluk Tavan Yaptı: Gıda Enflasyonu Yüzde 100’ü Aştı!

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Ar-Ge birimi KAMU-AR, Ankara’da market ve pazardan aldığı fiyatlara göre oluşturduğu endeksin Kasım sonuçlarını açıkladı.

Marketin pazarın nabzını tutanlar bilir ki bu hafta aldığınızı gelecek hafta zamla almak zorunda kalırsınız. Cebinizde para yoksa da aç kalırsınız. Marketten pazardan eller dolu, poşetler tam çıkmak imkansız hale gelmiş durumda. Bu durum elbette raporlara yansıdı.

“Halkın Enflasyonu” adlı araştırmada, “Dünya genelinde düşmeye devam eden gıda fiyatları Türkiye’de ise 43 aydır aralıksız artıyor. Aralıkta gıda fiyatları bir önceki aya göre yüzde 6,2 oranında arttı. Gıda fiyatlarındaki yıllık artış ise 2023 yılı sonunda yüzde 100,2 olarak gerçekleşti.

Yanlış ekonomi politikaların gıda fiyatlarında tetiklediği artış, ülkedeki açlık ve yoksulluk riskini giderek daha da büyütüyor. Ülkenin yanlış politikalarla yıllarca sürecek bugünkü enflasyon sarmalına sürüklendiği Eylül 2021’den bu yana gıda fiyatları yüzde 670 oranında arttı. Diğer bir ifadeyle Eylül 2021’de 100 liraya satın alınan bir gıda sepeti için vatandaşlar bu yıl aralık ayında 670 lira ödemek zorunda kaldılar.” ifadeleri yer aldı.

DAHA FAZLA PARA ÖDEMEK ZORUNDAYIZ

Araştırmaya göre, yurttaşlar mevcut gıda tüketim alışkanlıklarına göre seçilen 64 gıda maddesinden oluşturulan gıda sepetini satın alabilmek için aralıkta, bir önceki aya göre yüzde 6,2 oranında daha fazla para ödemek zorunda kaldı. Gıda fiyatları son altı ayda toplam yüzde 50,5 oranında artış kaydetti. Aralıkta geçen yılın aynı ayına göre ekmek, un, bulgur, makarna fiyatlarında yüzde 55,4, et-balık fiyatlarında 129,8, süt ve süt ürünleri ile yumurta fiyatlarında yüzde 55,5 oranında artış oldu. Bir yıl öncesine göre yağ fiyatları yüzde 77,7 oranında arttı. Meyve fiyatları yüzde 104,9, sebze fiyatları ise yüzde 212,7 oranında artış gösterdi. Bakliyat fiyatları son bir yılda yüzde 59,4, diğer gıda fiyatları ise yüzde 78,1 oranında zamlandı. 12 aylık ortalamalara göre gıda fiyatlarının yüzde 103,5 artış gösterdiğini aktaran KAMU-AR, “Döviz kuru ve tarım ürünü üretici fiyatlarındaki artışlar gıda fiyatlarındaki yıllık artışın önümüzdeki aylarda da üç haneli oranlarda kalmaya devam edeceğine işaret ediyor” tespitinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir