Haluk Bilginer, ‘Türk Dedektif’i anlattı: Türkiye’de tek eksiğimiz zaman ve para

Haluk Bilginer, Yasemin Kay Allen ve Selma Ergeç’in rol aldığı ‘Türk Dedektif’ (The Turkish Detective) dizisinin tanıtım toplantısı dün yapıldı. Dizinin ilk bölümünü birlikte izleyen oyuncular gazetecilerin sorularını yanıtladı. Haluk Bilginer dizi için “Çok zevkli, çok şahane bir işti. Çok severek çalıştığımız bir işti. Hep birlikte çok güzel bir iş çıktığını düşünüyoruz. İnşallah seyirci de bizimle aynı fikirde olur” dedi.

Dizide Bilginer’le başrolü paylaşan Yasemin Kay Allen da, “Hayal etmeye bile cesaret edemediğim tarzda bir projeydi benim için. İstanbul’da bu kapsamda bir proje çekmek, böyle bir karakter oynamak ve Haluk Bey’le ekran paylaşmak benim hayallerimden bir tanesiydi. Çok sevdiğim bir insan. O yüzden çok heyecanlıyız. Seyirciyle buluşması için de çok heyecanlıyım. İnşallah beğenirsiniz, bir çekerken çok eğlendik. 6 ayda 8 bölüm çektik” ifadelerini kullandı.

Dizinin yönetmenlerinden biri olan Nisan Dağ ise, “Ekibimiz komple muhteşemdi, uluslararası bir ekip. Global bir iş aslında. Türkiye’de görmeye alışık olduğumuz işlere göre daha farklı bir son bekliyor izleyiciyi. Umarım seyirci de keyifle izleyecek.

‘TÜRKİYE’DE TEK EKSİĞİMİZ PARA VE ZAMAN’

Haluk Bilginer, Türkiye yapımı projelerin dünyada izlenmesi hakkında, “Biz eskiden Brezilya dizileri izlerdik, şimdi Brezilyalılar Türk dizileri seyrediyor. Bu televizyon sektörü adına bir başarıdır. Diğer işlerde Türkiye’de tek eksiğimiz zaman ve para. Amerika’da, İngiltere’de, Almanya’da, İsveç’te hangi kamerayı kullanıyorlarsa biz de onu kullanıyoruz. Teknik açıdan hiçbir sorun yok. Yetenek açısından da bence hiçbir sorun yok. Bizim çok iyi yönetmenlerimiz, çok iyi oyuncularımız var. Dolayısıyla biraz daha zaman, biraz daha para olsa çok daha güzel işler yapacağımıza inanıyorum.

Bilginer, projenin dilinin İngilizce olması nedeniyle Türkiye’de izleyicilerde nasıl karşılık bulacağı sorusuna, “Altyazı okuyacaklar” dedi.

‘SEVE SEVE OYNAMAK İSTEDİĞİMİ SÖYLEDİM’

Haluk Bilginer, “Senaryo bana geldiğinde okudum ve seve seve oynamak istediğimi söyledim. İyi ki de öyle olmuş. Hatta ben yapamayacaktım, başka projeler vardı, tarihler uymuyordu. Bir şekilde uydurduk. Kitapların yazarı Barbara Hanım Türkiye’ye geldi, setimizi ziyaret etti. Bana ‘Bu kitaplar bir gün çekilirse sizin oynamanızı istiyordum’ dedi. Ama benim romanlardan haberim yoktu, okumamıştım. Dizi sayesinde öğrenmiş oldum çok da iyi oldu” diye konuştu.

‘Türk Dedektif’, Müfettiş Çetin İkmen ile Dedektif Mehmet Süleyman’ın İstanbul sokaklarında suç ve suçlularla olan mücadelesini konu alıyor. Paramount, MiraMax ve Ay Yapım’ın ortak yapımı olan dizinin yönetmenliğini Niels Arden Oplev, Lynsey Miller ve Nisan Dağ üstlendi. Senaryosunu Ben Schiffer’in kaleme aldığı dizinin oyuncu kadrosunda Haluk Bilginer, Ethan Kai ve Yasemin Kay Allen’ın yanı sıra Erol Afşin, Tülin Oral, Yılmaz Gruda, Selma Ergeç ve Deniz Ülkü yer alıyor.

Barbara Nadel’in aynı adlı roman serisinden uyarlanan ‘Türk Dedektif’, bugünden itibaren Turkcell TV+’ta izleyicilerle buluşacak. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir